עיצוב ממשק משתמש

חווית משתמש טובה תגרום למשתמשים להתמצא בקלות ובבהירות במוצר ולרצות להמשיך להשתמש בה.

בשנים האחרונות כולם מדברים על חווית משתמש ועל החשיבות שלה בכל מוצר דיגיטלי כזה או אחר. מדברים על כך שהיא יכולה להניע לפעולה גולשים באתרים או באפליקציות, להגדיל מכירות ובאופן כללי לתת לכל מי שמשתמש במוצר בדיוק את מה שהוא צריך בלי שהוא ייאלץ מורה נבוכים. עד כאן על חווית משתמש, שהיא דבר ידוע יחסית שמוכר בכינוי UX. אבל מה לגבי עיצוב ממשק המשתמש? אם תשאלו אותנו יש לו חלוק מהותי ובלתי נפרד מחווית המשתמש ובלעדיו לא ניתן להגיע לתוצאות טובות.

מה זה  UI ומה ההבדל בין זה לבין UX?
כפי שאמרנו UX הוא למעשה חווית המשתמש ואילו UI הוא ממשק המשתמש. מה ההבדל בינהם? ובכן, חווית המשתמש היא שם כללי לכל מה שנוגע לחוויה הרגשית ולתחושות שעולות בעת השימוש במוצר הטכנולוגי. לנוחות בשימוש, להתמצאות קלה ובהירה, להנאה ולהנעה לפעולה. ממשק המשתמש הוא למעשה חלק בלתי נפרד מחווית המשתמש והוא נוגע לכל ההיבטים האסתטיים והחזותיים של העניין: לשפה העיצובית, לפונטים, לפלטת הצבעים, לניקיון בעיצוב ולאסתטיקה. בלי ממשק משתמש אין חווית משתמש ולכן לא ניתן לנתק אותם אלו מאלו. לכל מוצר טכנולוגי (אפליקציה, אתר).

למה חשוב להשקיע בעיצוב ממשק משתמש?
ממשק המשתמש הוא אחד מהאחראיים העיקריים על חווית משתמש מוצלחת וזו הסיבה שחשוב מאוד להשקיע בו. ברגע שיש שפה עיצובית נכונה ושהמראה האסתטי של המוצר הוא מדויק ונכון זה מקפיץ את חווית המשתמש והופך אותה לאיכותית ומוצלחת. כמו שאמרנו, לא ניתן להפריד בין UX ל- UI והם הולכים יד ביד לאורך כל הדרך. ממשק המשתמש יכול להשתנות לאורך חיי המוצר הטכנולוגי, להתעדכן ולהתחדש. למעשה העבודה עליו לא מסתיימת אף פעם.

מי אחראי על עיצוב ממשק המשתמש?
כמו שלא כל רופא הוא רופא שמומחה לעיניים, כך גם לא כל מעצב גרפי הוא מעצב שמומחה בעיצוב ממשק משתמש. למעשה ישנו מקצוע כזה "מעצב UX UI" וזה נחשב לאחד המקצועות המבוקשים והמתגמלים. מעצב ממשק משתמש הוא זה שאחראי על יצירת השפה העיצובית של המוצר הטכנולוגי, על הצבעים, על עיצוב הכפתורים, המבנה וכל מה שקשור לצד האסתטי. יש לו אחריות גדולה במיוחד בתוצאה הסופית ובהשפעה על חווית המשתמש כולה.